Emekli ve memur maaşlarına yüzde 45 ZAM MÜJDESİ geldi! Refah payı ve seyyanen tek tek açıklandı...

Emekli ve memur maaşlarına yüzde 45 ZAM MÜJDESİ geldi! Refah payı ve seyyanen tek tek açıklandı...

Emekli maaş zammı ne kadar olacak? Zamlı en düşük emekli maaşı belli oldu mu?

Emekli maaş zammına yönelik detaylar son dakika gelişmeler ile belli olmaya başladı. TÜİK tarafından açıklanacak rakamlar ile emekli maaş zam oranı netleşmiş olacak. Özellikle emekliler için hem seyyanen artışlar hem de enflasyon zamları yapılırken refah payı da gündeme gelecek. İşte, emekli maaş zammı için son gelişmeler!

HAZİRANDA SEYYANEN ARTIŞLAR VAR

Emekliler için maaş artış maratonu Haziran ayı ile birlikte başlayacak. Seçimlerden sonra toplanacak olan Meclis ve kurulacak hükümet düzenlemeleri çıkartacak. İlk düzenleme SSK ve Bağ-Kur emeklileri için olacak. Nisan ayında taban emekli maaşı 5 bin 500 liradan 7 bin 500 liraya çıkartılmıştı.

ASGARİ ÜCRET YENİ REKORUNU KIRACAK: YENİ DÜZENLEMELER GELİYOR...

Haziran ile birlikte 7 bin 500 TL'nin üzerinde maaş alan SSK ve Bağ-Kur emeklileri için seyyanen bir artış gündeme gelecek. Maaş miktarına göre yapılacak artışla emekliler için bir refah payı da oluşturulacak.

Buna göre 7.500 TL ile 10.000 TL arasından başlayarak 10 bin-15 bin TL arası, 15 bin-20 bin TL arası ve 20 bin TL üzeri aylıklar için ayrı ayrı artışlar gerçekleştirilecek. Artışların seyyanen olması bekleniyor. Ancak oransal da yapılabilir.

Buna göre 7.500 TL ile 10.000 TL arasından başlayarak 10 bin-15 bin TL arası, 15 bin-20 bin TL arası ve 20 bin TL üzeri aylıklar için ayrı ayrı artışlar gerçekleştirilecek. Artışların seyyanen olması bekleniyor. Ancak oransal da yapılabilir.

Haziran'daki bir başka gelişme de memur emeklileri için gündeme gelebilir. Başkan Recep Tayyip Erdoğan en düşük memur maaşının 22 bin liraya çıkartılacağını açıklarken emekli memurlarında benzer artışlardan yararlanacağını söylemişti.

Bu da memurlarla birlikte memur emeklileri için de bir kademeli seyyanen artışı gündeme getirebilir. Kamu işçisine verilen yüzde 45'lik zam oranı hem emekliler hem de memurlar için önemli bir referans değer olarak masada olacak.

Haziran ayındaki üçüncü gelişme ise ikramiyeler için yaşanacak. Tüm emekliler Kurban Bayramı öncesinde yılın ikinci bayram ikramiyesini alacak. Emekli ikramiyeleri 1 bin 100 TL'den 2 bin liraya çıkartılmıştı.

Şimdi yeniden bir artış yapılması da gündemde. Burada 2 bin 500 TL ile 3 bin 000 TL arası bir yeni ikramiye getirilmesi bekleniyor. Bayram ikramiyesinden Mart, Nisan ve Mayıs ayı sonuna kadar başvuran tüm EYT'liler de yararlanacak.

Haziran ayında ayrıca işçiler için yeni bir asgari ücret belirlenmesi için Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplanacak.

TEMMUZDA REFAH PAYI GELİYOR

Temmuz ayı ile birlikte EYT'li emeklilerle birlikte 16 milyon emekli için enflasyon artışları ve refah payı gündeme gelecek. SSK ve Bağ-Kur emeklileri 6 aylık enflasyon oranı kadar zam alırken buna refah payı da eklenecek.

4 aylık enflasyon yüzde 15,22 çıkmıştı. Buna Mayıs ve Haziran ayı verisi daha eklenerek 6 aylık enflasyon belirlenecek. Tahminlere göre 6 aylık enflasyonun yüzde 20'yi geçmesi bekleniyor. Refah payı ile birlikte yeni maaş artışları tıpkı Ocak ayındaki gibi belirlenecek.

Memurlar ve memur emeklileri ise temmuz ayında toplu sözleşmeden kaynaklı yüzde 6 zam alacak. Ayrıca ocak ayından bu yana yüzde 8'in üzerinde oluşacak enflasyon farkı da eklenecek. Buna yine refah payı da eklenecek ve yeni maaşlar belirlenecek. Memur ve memur emeklileri için ciddi düzenlemeler yapılacağını Bakan Bilgin açıkladı.

Temmuz ayında yapılacak bütün bu artışlardan mart, nisan, mayıs ve haziran aylarında başvurusunu yapan tüm EYT'liler de yararlanacak. Onların emekli maaşları olduğu için direkt maaşlarına yansıtılacak. Ancak daha sonra başvuru yapanlar için de maaş hesabı yapılırken enflasyon artışları göz önüne alınacak.

Yapılacak tüm artışlar vefat eden emeklilerin dul yetim maaşı alan yakınlarına da aynı oranda yapılacak. Bunların dışında yaşlılık aylığı, engelli maaşı ve evde bakım parası alanlar da memurlara yapılan zam oranında zam alacaklar.

AĞUSTOSTA TOPLU SÖZLEŞME GÖRÜŞMELERİ BAŞLIYOR

Ağustos ayı ile birlikte yaklaşık 5 milyon kamu görevlisi ve yaklaşık 3 milyon memur emeklisi içtin toplu sözleşme görüşmeleri başlayacak.

Bu görüşmelerde 2024 ve 2025 yıllarında uygulanacak olan 4 ayrı zam oranı ile mali ve sosyal haklar karar bağlanacak. Burada da enflasyon oranları ve temmuzda yapılan refah payı artışları üzerinden pazarlıklar yapılması bekleniyor.