2023 SSK ve Bağ-Kur emekli maaşına BÜYÜK ZAM geliyor: Emekli Maaşlarının Güncel Tablosu!

2023 SSK ve Bağ-Kur emekli maaşına BÜYÜK ZAM geliyor: Emekli Maaşlarının Güncel Tablosu!

Emekli maaşlarına yeni bir zam geliyor. Mayıs ayı enflasyon verileri açıklandı ve güncel verilere göre zam miktarı belirlendi. Peki, emeklilere ne kadar zam yapılacak? SSK, Bağ-Kur ve EYT emeklileri heyecanla beklemeye başladı....

Emekli maaşlarına yeni bir zam geliyor. Mayıs ayı enflasyon verileri açıklandı ve güncel verilere göre zam miktarı belirlendi. Peki, emeklilere ne kadar zam yapılacak? SSK, Bağ-Kur ve EYT emeklileri heyecanla beklemeye başladı.

Emekli maaşları, altı aylık enflasyon verileri temel alınarak yıl içinde iki kez zam alıyor. Emekli maaşlarındaki artış hesaplamaları, Mayıs 2023'te açıklanan enflasyon rakamları üzerinden yapılıyor. Ocak-Mayıs döneminin enflasyon verileri göz önüne alınarak, beş aylık zam oranı belirlendi.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerine göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Mayıs ayında %39,59 olarak kaydedildi. Ocak, Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs aylarının enflasyon oranları dikkate alınarak, beş aylık enflasyon %15,26 olarak hesaplandı. Bu durumda SSK ve Bağ-Kur emekli maaşlarına beş aylık zam oranı %15,26 olarak belirlendi.

Temmuz 2023 Emekli Zammı

Emekli maaşlarındaki zam miktarı, Haziran ayında açıklanan enflasyon verilerine bağlı olarak belirlenecek. Haziran ayı enflasyon verisi açıklandıktan sonra emekli maaşları netlik kazanacak. Zam hesaplamasında enflasyon verisi yanı sıra refah payı artışı ve kademeli zam uygulaması gibi faktörler de dikkate alınıyor. Yakın zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın emekli maaşlarındaki artışa ilişkin kamuoyunu bilgilendirmesi bekleniyor.

Emekli Maaşlarına Temmuz Ayında Yeni Zam!

Emekli maaşlarındaki zam süreci devam ediyor. Mayıs ayı enflasyon verileri açıklandı ve beş aylık zam oranı belirlendi. Şimdi ise gözler Temmuz ayındaki zam miktarına çevrildi. Emekliler, Haziran ayında açıklanan enflasyon rakamlarına göre maaşlarındaki zam tutarını öğrenecekler. Bunun yanı sıra refah payı artışı ve kademeli zam uygulaması gibi faktörler de dikkate alınacak.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerine göre, Mayıs ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) %39,59 olarak kaydedildi. Ocak-Mayıs dönemi enflasyon verileri baz alınarak beş aylık zam oranı %15,26 olarak hesaplandı ve SSK ile Bağ-Kur emekli maaşlarına bu oran uygulanacak.

Emekli maaşlarındaki zam miktarı Temmuz ayı enflasyon verileriyle belirlenecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın, emekli maaşlarındaki artışa ilişkin kamuoyunu bilgilendirmesi yakında bekleniyor. Emekliler, bu bilgilendirmeyle birlikte maaşlarındaki yeni zam miktarını öğrenecek ve güncel maaşlarını alacaklar.