15 milyon emekliye yapılacak zam kuruşu kuruşuna açıklandı... SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı kaç TL zam alacak?

15 milyon emekliye yapılacak zam kuruşu kuruşuna açıklandı... SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı kaç TL zam alacak?

EYT düzenlemesiyle birlikte sayıları 15 milyonu geçen emeklilerin en çok dile getirdiği "Yıl sonunda maaşlara ne kadar zam yapılacak?" sorusu yanıt buldu. SGK Uzmanı Özgür Erdursun, resmi verilerin ardından 2024'te emekli maaşlarına yapılacak artışı kuruşu kuruşuna hesaplayarak paylaştı.

Temmuz ayında emekli maaşlarına yüzde 25 artış kararı alan hükümet, bu zammı yalnızca kök maaşlarına yansıtarak halihazırda 7 bin 500 lira olan en düşük emekli maaşı alan 6 milyon vatandaş için hiçbir artışa gitmemişti.

Tepkilerin ardından emeklilere bir defaya mahsus olmak üzere 5 bin TL'lik ikramiye kararı alan iktidar, 2024'te yapılacak emekli zammı için de çalışmalarını tamamlama aşamasına geldi.

Türkiye'de uzun süredir görülen yüksek enflasyon, TÜİK tarafından kamuoyuna tırpanlanarak sunulurken, çalışan ücretlerine yapılan zamlar gerçek enflasyonun hızına yetişemiyor ve sonuç olarak milyonlarca vatandaşın hayat kalitesinde gözle görülür bir düşüş yaşanıyor.

Bu düşüşten en çok etkilenen kesimin başında ise emekliler yer alıyor...

2024'TE YAPILACAK EMEKLİ ZAMMI GİDEREK NETLEŞİYOR

28 Şubat'ta Meclis'ten geçen düzenlemeyle birlikte sayıları 15 milyonu aşan emekli vatandaşlar için tedbirli davranan yeni ekonomi yönetimi, 31 Mart seçimleri öncesi emekliler için sürdürdüğü çalışmasını tamamlamak üzere.

SGK Uzmanı Özgür Erdursun, ilk 10 ayın açıklanan enflasyon rakamları ve gelecek 2 ayda gelmesi muhtemel enflasyon verileri ile hazırladığı tabloya göre SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı için yapılacak zam oranını gözler önüne serdi.

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİSİNE YÜZDE 37.28 ZAM YAPILACAK

Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim ayının enflasyon rakamları toplam yüzde 29,40 olarak kayıtlara geçerken, bu artış hızı dikkate alındığında Türkiye'de emekli maaşlarına etki edecek olan enflasyon farkının son 6 ay için yüzde 44.10'a ulaşması gerekiyor.

Ancak vergi artışları ve Temmuz ile Ağustos ayında aylık enflasyonun yüzde 10'un üzerine çıkması, yılın son 2 ayında böyle çarpıcı verilerin gelmeyeceğine yönelik beklentiler dikkate alındığında, emekli maaşlarına yansıtılacak enflasyon farkı SSK ve Bağ-Kur için yüzde 37.28 olarak belirleniyor.

MEMUR EMEKLİSİ VE EMEKLİ SANDIĞI İÇİN YÜZDE 46 ZAM

Memur emeklisi ve Emekli Sandığı içinse yapılan sözleşme gereği bu rakamın yüzde 46 olarak gerçekleşeceği tahmin edilmekte.

Hükümet, son olarak mart ayında artış yapılan ve hayat pahalılığı karşısında giderek eriyen en düşük emekli maaşları için bir seyyanen zam yapacak olsa da, söz konusu uygulamanın halihazırda belirli bir seviyenin üzerinde maaş alan emeklilerin sorunlarına çözüm bulması beklenmiyor.

BAKANLIK 'İNTİBAK DÜZENLEMESİ' İDDİALARINI YALANLADI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile İntibak düzenlemesi iddialarını reddederken, yüksek prim ve düşük prim ödeyen emekli vatandaşların arasındaki makas giderek daralmaya devam ediyor.

2024 için yapılacak seyyanen zamla birlikte Türkiye'deki emeklilerin çok büyük bir bölümü en düşük emekli maaşında eşitlenecek.

ENFLASYON FARKI YÜKSEK MAAŞ ALANLARA YANSITILMAYACAK

Bu yıl için memur maaşlarında herhangi bir refah payı uygulamasına gidilmeyeceğini söyleyen hükümet yetkilileri, emekliler içinse kademeli bir artış planı üzerinde çalışıyor.

Emekli aylığı belirli bir seviyenin üzerinde olan vatandaşların maaşlarına yalnızca TÜİK tarafından açıklanan enflasyon farkı yansıtılabilir.

YÜZDE 50 ZAM YAPILSA DA EMEKLİ SEFALETE MAHKUM OLACAK

7 bin 500 lira ve bu rakama yakın seviyede maaş alan emekliler içinse yüzde 50'nin üzerinde bir seyyanen artışa gidileceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Ancak OVP'de de yer aldığı üzere yeni yılda hem dolar kurunda hem de enflasyonda beklenen yüksek artışlar, en düşük emekli aylığına yüzde 50 zam yapılsa bile söz konusu rakamı yalnızca 11 bin 250 liraya yükseltecek.

EMEKLİYE ÇİFTE ZAM GELEBİLİR

2024 yılında yapılacak zamlarla birlikte bu maaş ile emeklinin geçinmesine imkansız gözüyle bakılırken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ını 14 Mayıs'ta yapılan seçimlerden önce açıkladığı ek zamma benzer şekilde 31 Mart öncesinde emekliye yeni bir ek zam verebileceği iddia edilmekte.