Bahse varım ki “eğitim” dendiğinde gözünüzün önüne gelen ilk fotoğrafta bir sınıf, bir öğretmen ve öğretmenlerini dinleyen onlarca öğrenci olacaktır.

Bu fotoğraf, öğrenmenin en yaygın şekli olmasına rağmen kesinlikle en iyi yolu değildir. Sürekli tekrarlanan monoton ve sıkıcı bir rutinin ardından yapılan zoraki testler, eğitsel olmaktan uzak ve sıkıcıdır…

Eğitsel oyunlar, geleneksel eğitim anlayışının aksine harika birer öğretmen olabilir ve öğrencilerine birçok fayda sağlayabilirler. Nasıl mı?

01 – Eğitsel Oyunlar Sıkıcı Değildir!

Standart eğitim düzeni genelde kendini tekrar eder ve sıkıcıdır. İnanmıyor musunuz? Emin olmak isterseniz çocuğunuza sorabilirsiniz…

Eğitsel oyunlar, öğrenmenin önündeki en büyük engeli, yani sıkılma faktörünü ortadan kaldırırlar. Bu sayede eğitim süreci motivasyon dolu olmanın yanı sıra eğlenceli bir aktivite haline gelir.

Sizi düşünmeye sevk eden, strateji kurduran ve önceki verileri tekrar hatırlamanız gereken bir öğrenme, hakiki ve esaslı bir öğrenme sürecidir.

02 – Strateji Kurmayı Öğretir

Blok metin halinde öğrenilen bilgiler sadece blok metin olarak işe yarar. Oysa hayatın ezberlenen blok metinlerden daha fazlası olduğunu biliyoruz.

Satranç oynarken kazanmak istiyorsanız her bir hamlenizi önceden planlamalı, rakibinizin olası hamlelerini ve bu hamlelerle karşılaşmanız halinde nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini düşünmeniz gerekir.

Satranç ve diğer eğitici oyunlar size gerçekten başarmak için bir stratejiniz olması gerektiğini öğretir. Oyunu kuralına göre oynayarak ve sadece kazanmayı umarak kazanamazsınız. Başarılı olmak için sağlam bir stratejiye ihtiyacınız vardır.

03 – Zihinsel Yeteneklerinizi Geliştirir

Zihnimiz birçok anlamda vücudumuzdaki kaslara benzer şekilde çalışırlar. Onları kullanıp, bolca pratik yaptığınızda büyür ve gelişirler. Eğitici oyunlar oynamak zihniniz için ciddi bir jimnastik etkisine sahiptir.

Düşünmeye, strateji kurmaya, ayırt etmeye ve çeşitli bilgileri hatırlamaya dair yapılan pratikler zihinsel yeteneklerinizi geliştirmeye yardımcı olur. Okulda yalnızca öğretmenini dinleyen bir çocuk ile eğitici oyunlarla gelişimini destekleyen bir çocuğun kıyaslamasını kendiniz de yapabilirsiniz.

Zihinsel Yeteneklerinizi Geliştirmek için MentalUP’dan Faydalanabilirsiniz

Eğitici oyunlarla zihinsel yeteneklerinizi geliştirmek mi dediniz? Zeka ve akıl oyunlarıyla hem eğlenip hem öğrenebileceğiniz MentalUP’ı deneyin!

MentalUP, yüzlerce eğitsel oyun ve egzersizle çocuk ya da yetişkin herkesin kendi bilişsel yeteneklerini geliştirebilecekleri bir eğitim uygulamasıdır.

Uzman doktorlar, akademisyenler ve oyun geliştiricileri tarafından geliştirilen MentalUP sayesinde kendi seviyenize göre bilişsel yeteneklerinizi geliştirebilir; görsel zeka, sözel zeka, mantık, hafıza ve dikkat gibi alıştırmalarla keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Eğitsel oyunların ne kadar harika bir öğretmen olabileceğini mi görmek istiyorsunuz? MentalUP’a göz atın!

04 – Eğitici Oyunlarla Hafıza Kaybını Önleyebilirsiniz

İlk bakışta inanması güç fakat doğru! Yalnızca belli oyunları oynayarak beyninizi çalıştırmaya devam ederek dejenerasyon ve hafıza kaybını önlemeye yardımcı olabilirsiniz.

Hafızanın kapsamı üzerine yapılan çeşitli egzersizlerden faydalanarak kısa ve uzun süreli bellek başarınızı arttırabilirsiniz.

Sıradan bir eğitim süreci çocuklar için elbette faydalıdır. Tabii yukarıda saydığımız daha nice fayda için eğitici oyunlara da yer ayırmanız gerekiyor.

05 – Tepki Süresini Arttırmak

Eğitici oyunlar oynamanın belki en büyük faydası kişinin tepki (reaksiyon) süresini düşürmeye yardımcı olmasıdır. Sürekli olarak yapılan pratikler sayesinde daha hızlı düşünebilir ve karşılaştığınız durumlar karşısında hızla tepki verebilirsiniz.

Eğitim sürecinde hızla tepki vermek hayati derecede öneme sahiptir. En basitinden tüm öğrencilerin girdiği merkezi sınavlarda zaman faktörü hayatidir. Kısa sürede tepki üretmeyi başaran öğrenciler daha kısa sürede daha fazla soruyu yanıtlayabilirler.

06 – Dikkat ve Anlama Potansiyellerinin Desteklenmesi

Pedagojik ürün sertifikası veya benzeri geçerliliğe sahip eğitici oyunlar, dikkat sorunlarının giderilmesinde etkili olabileceği gibi anlama potansiyelenin gelişimini de destekleyebilir.

 

Bu tip eğitici oyunlar çeşitli uzmanların görüşlerinden faydalanılarak geliştirirler. Zihin gücünü zorlayan ve kullanıcıyı sorunları çözme odağında yönlendiren alıştırmalarla, dikkat eksikliği sorunları aşılabileceği gibi anlama potansiyelinin gelişimi desteklenebilir.

Yukarıdaki 6 maddelik listeden görebileceğiniz gibi eğitsel oyunlar çocuklar veya yetişkinlere birçok fayda sağlayabilir ve en az kendi öğretmenleri kadar faydalı olabilirler.

1 YORUM

YORUM YAZMAYA NE DERSİN?

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin.