Güneş Enerjisi Sistemleri ve Maliyetleri

0
69
Güneş Enerjisi Sistemleri ve Maliyetleri

Güneş enerjisi sistemlerinin kurulması için insanların ilk olarak ve en çok merak ettiği konu sistemin esasını oluşturan solar panel fiyatları ve kurulacak sistemin buna bağlı olarak oluşacak toplam tutarıdır.

Fiyatlar Hangi Düzeylerdedir?

Güneş enerjisi sitemleri elbette istenen güç, üretici firma ve söz konusu solar panelin üretiminde kullanılan teknolojiye göre değişmektedir.  Piyasada şu an için 12v- kategorisinde 153 Watt, 374 Watt, 544 Watt, 748 Watt,1020 watt ve 24 volt kategorisinde 216 watt, 748 Watt ve 48 volt kategorisinde de 340 watt ve 1088 watt şeklindeki sistemler vardır.

Sistemler doğaları gereği birçok panelin bir araya getirilmesiyle oluşturulurlar. Örneğin 27 adet 260 watt gücündeki modül seri şekilde bağlanmış olsa 1000 voltluk güce erişilir.  Yurdumuzda modül gücü  en yüksel panel 300 watt seviyesindedir.

Panel olarak da 9 amperden başlayıp 60 amperlik maksimum akım kapasitesi kabiliyetli sistemler söz konusudur. Örnek olarak 5 kişilik bir aile bir günde en çok 5 kilo watt saat enerji harcıyorsa, böyle bir ortalama düşünülerek kurulması tasarlanmış sistemin maliyeti 6000 Euro olarak karşımıza gelir. Bu da demek olur ki 5 kilo watt saat kapasiteli güneş enerji sisteminin fiyatı yaklaşık olaran 6000 Euro’dur.  Solar panel fiyatları bu tür özelliklerden doğal olarak fazlasıyla etkilenmektedir.

Solar Panel Alırken Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

Özel kullanımlar veya başka tür projeler için güneş panelleri seçiminde dikkat edilmesi özellikle önemli birçok nokta vardır. Hem maliyet ve hem de verimlilik açısından teknik detayları araştırıp incelemek ve sonrada bu incelememize göre paneli seçmek isabet olacaktır.

Konuya teknik boyutta hâkim olmayan bir kişi için bu seçimi gerçekleştirip karar vermek oldukça zor sayılır. Çünkü piyasada doğal olarak çok farklı özelliklere sahip, çeşitli sistemde, çeşitli marka ve fiyat düzeylerinde güneş panelleri vardır. Dolayısıyla solar panel fiyatları dikkate alınarak seçim yapılması pek de uygun ve isabetli bir tavır olmayacaktır. Çünkü güneş panellerinin fiyatlarında belirleyici olan asıl ögeler onların güçleri ve fiziksel boyutları olduğu kadar, verimli kullanım ömürleri ve tabii markalarıdır. Bunca etkenin söz konusu olduğu bir konuda elbette ancak uzman kişilerin görüş ve yorumları etkili olacak ve bize asıl onlar rehberlik edebileceklerdir.

Büyüklerin söylediği ‘Pahalıdan ucuzu yoktur’ sözü solar panel fiyatları söz konusu olduğunda da çok doğru ve isabetli kabul edilebilir. Çünkü söz gelimi, ucuz panel alındığında bu montaj yeri açısından uyumlu olmayabileceği gibi, gereken sertifikaları taşımıyor olabilir. Dayanıklılık ve verimlilik olarak uzun ömürlü olmayabilir.

Güneş panellerinin ortalama ömürleri 25 yıldır. Kaliteli kabul edilen bir solar panel dolu, yağmur gibi yağışlardan olumsuz olarak etkilenmez. Veya üst kısmına sert bir cisim çarpsa bu kaliteli bir  paneli negatif yönde çok etkilemeyecektir.

Maksimum Verim İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Maksimum verim elde edilebilmesi için güneş panelimizle güneş arasındaki açının 90 derece olması gerekir. İyi bir güç elde edilmesi böylece mümkün olacaktır. Güneşi izleyebilen bir sistem kurulması sonucunda güneşin doğumundan ve batımına kadar olan süreçte %50 daha fazla verim almak mümkün olabilecektir. Güneş panellerinin büyüklük ve yüzey alanları gibi özellikleri onların gücünü doğrudan etkileyen niteliklerdir. Panel üretiminde farklı teknolojiler kullanılabildiğinden tercihlerimizde son teknolojiyle üretilmiş olanları seçmek önemlidir. Çünkü son teknolojilerle üretilen paneller daha verimli ve uzun ömürlü olacaktır. Solar panel fiyatları araştırıldığında bu hususlar göz önünde bulundurulmalıdır.

YORUM YAZMAYA NE DERSİN?

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin.