İğne oyaları sayesinde evlerimizde veya dışarıda kullandığımız eşyalarda küçük işlemeler yapmamız söz konusu. Tığ işleriyle havlu, şal benzeri bir eşyanın tümüyle örülmesi mümkünken, iğne oyaları sayesinde havlulara ve diğer eşyalara eklemeler yapılması da söz konusu.

Boncuklu iğne oyası ise iğne oyası işlerinin son yıllarda en çok tercih edilenlerinden birisi. Standart iğne oyasına ek olarak bu yöntemde boncuklar kullanılıyor ve boncuklar sayesinde işlenen oyaların çok daha güzel bir görünüm vermesi mümkün hale geliyor. Boncuklu iğne oyası yapmak için standart iğne oyası yapabiliyor olmak gerekmekte. Fakat tüm işlemin oldukça kolay olduğunu söyleyebiliriz.

Boncuklu İğne Oyası Nasıl Yapılıyor?

Öncelikle genel olarak iğne oyasından başlayalım. İğne oyası bir iğne ve iplikle basit şekilde yapılabilmekte. Farklı renkte ipliklerle hali hazırda sahip olduğunuz kumaşı çok daha renkli hale de getirebiliyorsunuz. İnternet üzerinde farklı renk seçenekleriyle oluşturulmuş birbirinden güzel binlerce renk uyumu örneklerinden seçimler yapabilirsiniz. İlla ki elinizdeki kumaşla aynı renkte iplik bulmak zorunda değilsiniz. Fakat eğer aynı renkte işlemeler yapmaya kararlıysanız, bu durumda ton farklarının bariz bir şekilde kendini belli ettiğini ve amatör bir görünüm oluşturduğunu da ekleyelim. Boncuklu iğne oyası yapımında kullanacağınız boncukların renkleri de ortaya çıkardığınız işe ayrı bir değer katacaktır.

Yapım Aşaması

Örme işlemi sırasında belirlenen desenler düzenli olarak arka arkaya işleniyorlar. Fakat birer boşluklu olacak şekilde bu desenlerin uçlarına boncuklar yerleştiriliyor. Boncuklu iğne oyası yapımı genellikle bu şekilde yapılmakta. Boncukların yer alacağı uçlarda ise genellikle bir çember biçimi uygulanıyor. Çünkü bu çemberlerin uçlarında boncuklar daha sabit şekilde durabildikleri gibi, bu daha güzel bir görünüm de sağlamakta.

Bayanlar tercih ederlerse çok fazla boncuk kullanmaya da biliyorlar. Genellikle boncuklu uçların yanında boncuğa sahip olmayan desenler de belirli sıralarla kullanılıyor. Burada en önemli şey yapılan desenlerin birbirlerini takip eden örgülere sahip olması bu sayede, boncuklu iğne oyası çok daha bütünleşik ve kaliteli bir görünüm veriyor.

Doğrudan boncuklu desenlere geçmek veya geçmemek size kalmış bir durum. İğne oyası boncuklu olması durumunda normalde olduğundan çok daha zor bir hal almıyor. Eğer yeni başlıyorsanız bu durumda belirli desenlerin oyasını deneyerek başlamanızda fayda var. Doğrudan boncuklu modelleri uygulamaya kalkarsanız, arka arkaya gelen desenlerde hatalar yapabilirsiniz. Boncuklu iğne oyası yapımı, iğne oyası yapım türleri arasında kesinlikle en çok tercih edilenlerinde birisi.

YORUM YAZMAYA NE DERSİN?

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin.