Her firmanın, her kurumun ya da her kuruluşunun kendisine seçmiş olduğu harf, özel işaret ya da simgeden oluşan bir logosu olmak zorundadır. Özellikle günümüz teknoloji dönemi olduğunu bilecek olursak e-ticaret sektöründe logo olmazsa olmazdır. Bir malın y ada ürünün size ait olduğunu belgeleyen ve muadillerinden ayrılmasını sağlayan yine en özellikli durum logodur. Logo bazen öyle bir hal alır ki markanın da önüne çıkar bu yüzden tasarlanması güç ancak bir o kadarda kolaydır. Logo denildiğinde akla gelen aslında zor bir tasarımdır fakat burada doğru olan şey logonun basit ancak etkili olmasıdır. Bazı logolar vardır ki tek bir çizgiden ibarettir ancak size kim olduğunu anında hatırlatır Bunlara bir örnek vermek gerekirse nike logosunu gösterebiliriz yalnızca bir paraf işareti gibi dursa da dünyanın neresine giderseniz gidin bu logoyu gördüğünüzde ürünün kime ait olduğunu anında anlayabilirsiniz.

Günümüz dünyası öyle bir hal almıştır ki alıcı satıcı birbirine girmiş durumda. Özellikle de aracı kurumlar olması aynı zamanda ürünler üzerinde ki logo gerekliliğini daha da artırmıştır. Siz ürününüzün üzerine kendi logonuzu koymazsanız o zaman bu üretimin size ait olduğu da kesinlikle bilinmeyecek ve sizin üzerinizden yüklü paralar kazanılacaktır.

Logo basittir ancak logoyu tasarlattığınız kişinin de burada önemi büyüktür çünkü burada ayrı bir zeka konuşur. Logo tasarımı yapan kişinin hayal dünyasının da çok iyi olması gerekir aksi takdir de logonuz yalnızca bir çizimden öte geçmeyecektir. Sizde böylece bırakın hatırlanmayı akılda hiç kalmazsınız.

Özellikle logoyu kurumsal kimlik olarak değerlendirecek olursak. Onu kimliğin bedeni olarak ele alabiliriz. İyi bir logonun kurumsal bir firma için getirisi de büyük olacaktır. Çünkü bu aynı zamanda bir yatırım demektir ve kaliteli hizmet sağladığınız da logonuza göre dönüşlerin sağlanabilecek açıktır. Dünya geneline bakarsanız bir çok başarı hikayesi görebilirsiniz ve başarılı olan öykülerin hep renkleri ve çizgilerinin akılda kaldığı ortadadır.

Kurumsal Logo ne kazandırır?

• Firmanızın akıllarda kalmasını sağlarsınız
• Sektörünüzde benzersiz olursunuz ve rakiplerinizden bir adım daha fazla öne çıkarsınız.
• İstenilen şeyi saniyeler içerisinde verebilirsiniz
• Sizi daha geniş kitlelere duyurur.

Logo yapımı üzerinde renklerinde etkisi çok fazladır. Logo renkleriyle bir bütün olabilir bu tamamen sizin bulunduğunuz sektörle de alakalı durumlardan bir tanesidir aslında. Bazen sektörünüz gereği çok canlı bir logonuz olması gerekir bazen siyah beyaz bir logo sizin için tamam olacaktır. Burada seçim tamamen size kalmıştır önemli olan tasarımın basit ve akılda kalıcılığıdır. Hatta siz kendiniz evinizde bile logonuzu kendiniz yapabilirsiniz. Örneğin GoSpaces.com sitesi bunun için ideal olan bir adrestir diyebilirim.

logo yapma programi gospaces

Karmaşaya Mahal Vermeyin!

İyi bir logonun önündeki en büyük engel logonun karmaşık bir yapıda olmalısınız. Logonuz bazen küçük bir alanda kullanılacağı için karmaşık bir yapıda olursa her şeyin sıkışık bir hal alacağını görürsünüz. Logo üzerinde çok fazla yazı ve de font gibi durumların kullanımı gereksiz bir ayrıntı olacak ve logonuz gözden kaybolacaktır. Bir logo yaparken kendinize şunu sormanız yerinde olacaktır. Bunu da eklemeye gerek var mı?, bu yazı bu yüze gerekli mi, son olarak ta logom gereksinimleri karşılıyor mu? Verdiğiniz bu cevaplar aslında logonuzun mantıklı bir şekilde oluşturulmasında öncü olacaktır. Bu gereksiz unsurları ortadan kaldırdığınız da güçlü bir logo elde etmiş olursunuz. Örneğin bu bir örnekle daha şöyle açıklayabiliriz. Pepsinin yıllar içerisinde geçirdiği evrime bakarsanız cola kelimesini logosundan çıkarmış olduğunu görürsünüz hatta arka plandaki renklerini dahi logodan çıkarmıştır. Beyaz alan her zaman insana negatif bir alan yaratır bu şekilde akılda kalıcı hamle yapmış olursunuz. Beyaz logonun karmaşık bir yapıya sahip olmasının önüne geçecektir. Aynı zamanda logonuz illa ki sizin firmanızın ya da kuruluşunuzun işleyişini anlatması gerekmiyor şu şekilde düşünebilirsiniz iyi bir giyim markasısınız ve sizin logonuzda bir kıyafet resmi olması gerekmez.

Şöyle tamamlamak gerekirse logonuz firmanızın en göz önündeki yüzüdür. Doğru bir şekilde tasarımı da önemlidir. İyi bir logo yapabilmek için yeni fikirler üreterek basit programlar kullanıp kendi yaratıcılığınızı kullanabilirsiniz. Bunun da size getirisi hem maddi anlamda hem de deneme yanılma yoluyla doğru logoyu bulmanızı sağlar.

YORUM YAZMAYA NE DERSİN?

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin.