Akıl ve Zeka Geliştirici Oyunlar Eğitim Dizayn’da

0
534

Akıl nedir?

Akıl denince aklımıza bir sürü tanım gelmektedir. Fakat toplumumuzda ki birçok insan akıl ve zeka kavramının tam olarak tanımını bilememekte ve bu kavramların anlamlarını birebiriyle karıştırmaktadır. Allah insanları diğer canlılardan farklı olarak yaratmıştır. Bize akıl gibi harika bir lütuf vermiştir. Peki, bu söz konusu akıl nedir? Ne işe yarar? Kim tarafından kullanılır veya bir insan aklının kaçta kaçını kullanabilmektedir? Bu soruları hiç kendinize sordunuz mu?

Akıl aslında bir insana verilmiş yetenek, kabiliyettir. Zeka da akıl gibidir. İkisi arasında ki önemli fark şudur. Bir başkasından akıl alabiliriz yani ona bir konuyu anlatıp onun cevap vermesini tavsiyelerini isteyebiliriz. Karşı tarafın verdiği cevaplar yani tavsiyeler akıldır fakat zeka değildir. Bir başkasının zekasını alamayız. Günümüzde ki hiç bir teknoloji kaynağı zeka takviyesi yapamamaktadır. Zeka insanın değiştirilemez, yenilenemez kendine özgüdür. Allahtan yani yaratılıştan gelen bir problem olmadığı sürece her insan bir akla sahip olarak doğar. Akıl yetenektir. İnsanın iyi kötüyü ayırt edip ona göre davranmasında ki araçtır. Akıl insana verilen bir lütuftur. İnsanla hayvanî ayıran en önemli farktır. Akıl üzerine birçok atasözü ve deyim bulunmaktadır. Bunun en önemli sebeplerinden birisi insanın aklıyla hareket etmesini vurgulamaktır. Akıl insanı en doğru bilgiye götüren nimettir.

Zeka nedir?

Zeka aklında yardımıyla bir olayın ne olduğunu anlamak olayı kavrayabilmek, olay çerçevesince çözüm yolları üretebilmektir. Kısacası her şeydir. Akıl ve birbirinden asla ayrılamayan ve birlikte olduğunca çözüm yolları üretebilen kavramlardır. Zekanın akıldan farkı ise hayvanlarda da bulunmasıdır. İnsanlarda zeka doğduğundan itibaren on iki yaşına kadar gelişmesidir. On iki yaşından sonra ise gelişim biraz daha yavaşlar. Bu gelişme kişi yirmi yaşına geldiğinde tamamlanır. Orta yaşlara doğru gelindiğinde ise zeka gelişimi ne ilerler ne de geriler sabit bir şekilde kalır.

Zeka aslında içgüdüsel bir şey olarak da tanımlanabilir. Hayvanların evini, eşini ve yavrusunu tanıması veya beslenme olayları tamamen içgüdüseldir. Yani zeka ile ilgilidir. Hayvanların zekaları doğup büyüdüğü ve öldüğü ana kadar sabit kalır. Gelişme veya gerileme belirtisi göstermez. Bu yüzden zeka kavramı insanlarda veya hayvanlarda farklıdır.

Zekanın bir diğer özelliği ise şöyle tanımlanabilir. Zekaya göre insanların bir konuya göre yetenekleri farklılık gösterir. Bir ressamın bir tuvale gördüklerini betimleyerek yansıtması bir bestecinin şarkısını bestelerken kullandığı notalar bunların hepsi bir tür zeka yansımasıdır. Yani her insanın zekası belli bir konuya yatkındır. Akıl somut bir kavram değil soyut bir kavramdır. Yani ölçülemez. Fakat günümüzde zeka testleri yapılarak zeka ölçebilmektedir.

akiloyunlari

Dünyanın en zeki hayvanları nelerdir?

Bu zeka sıralamasında şöyle bir sıra söz konusu olabilir.

 1. Rakın
 2. Deniz Aslanı
 3. Güvercin
 4. Şahin
 5. Fare
 6. Maymun
 7. Ahtapot
 8. Balina
 9. Yunus
 10. Domuz
 11. Karınca
 12. Karga
 13. Keçi
 14. Fil

Bu hayvanların gerçektendi kıvrak bir zekası vardır diğer hayvanlarla karşılaştırıldıklarında.

Peki, dünyanın en zeki insanları kimdir?

 1. Stephan Hawking
 2. Kim Ung-Yong
 3. Paul Allen
 4. Rick Rosner
 5. Garry Kasparov
 6. Judit Polgar
 7. Sir Andrew Wiles
 8. Terrence Tao
 9. Christopher Hirat
 10. James Woods

İnsanın zekası yukarıda da söylediğimiz gibi dönemlere göre farklılıklar göstermektedir. Bir insan için önemli olan yaşadığı süre boyunca yeni şeyler öğrenerek hayatına bir şey katmaktır. Zekamızı geliştirebilmek için günümüzde birçok şey yapılmaktadır. Fakat zekamızı en çok geliştiren şeylerden birisi akıl ve zeka oyunları

Akıl ve zeka oyunları ne işe yarar? Günümüzde pek çok kurum bu konu hakkında tartışma yürütmektedir. Akılda ki soru ise akıl ve zeka oyunları gerçekten faydalı mıdır?

Günümüzde bilgisayar oyunları çocuklar için vazgeçilmez bir eğlence haline gelmiştir. Birçok ebeveyn çocuklarının sağlığından endişe duymaktadır. Fakat aksine çocuklarımızı akıl ve zeka oyunları oynayarak zekalarının gelişmesine katkı sağlayabiliriz.

Günümüzde pek çok akıl ve zeka oyunları bulunmaktadır. Bunlardan rövanşta olan akıl ve zeka oyunları şunlardır:

1)Kat amino grup klasik
2)Ablan zeka ve akıl oyunları
3)Quoridor
4)Q-bitz
5)Dixit
6)Kapla
7)Mangala zeka ve akıl oyunları
8)Mangala 2
9)Look Look
10)Skippity
skippity
11)Pentago
12)Block Buddies
13)Zingo
14)Dizios
dizios
15)Meta-Forms
16)Architecto
17)Surakarta
18)Road Block
19)Tik tak Bomm
20)Pattern Play
pattern play
21)Tangramino
22)Kulami
23)Equilibrio
24)Quarto classic
25)Quwirkle
26)Quixo
27)Kakuzu

28)Hızlı bardaklar zeka ve akıl oyunları
29)Halli Galli
30)Rush Hour
31)Dobble
32)Cirplexed
33)Q-bitz Extreme
34)İmagination Patterns
35)Becerikli yapılar(200 parça ahşap yapı blokları)
36)Square Up
37)Revensi Othello
38)Numbers Sayılar Matematik oyunu
39)Rondo Vario
40)Candy Şeker zeka ve akıl oyunları
41)Sharp
42)Brain storm
43)Sun and Moon
44)Castle of Dreams
45)Dans eden tavuklar
46)Rush Hour Shift
47)Pylos oyunu
48)Whatzizz
49)Legolino

Neredeyse piyasada tam 50 tane zeka ve akıl oyunları bulunmaktadır.

Çocukların zekasını geliştirebilmek için zeka ve akıl oyunları oynatalım.Akıl insan için vazgeçilemez biçilmiş bir kaftandır.

Eskiden çocukluğumuzda akıl ve zeka oyunları bulunmamaktaydı. Şimdiyse günümüzde yukarıda saydığım gibi bir sürü oyun bulunmaktadır. Bu oyunları sadece çocuklar değil yetişkinlerde oynayabilir. Oyun insanları zekasını geliştirmektedir. Bu inkar edilemez. Yukarıda ki oyunlar en pahalı elli TL olmaktadir. Günümüzde bu fiyat aslında oyuncak almak için çok uygundur.

Eğitim araçları şunlardır.

 1. 2-5 yaş kare görsel
 2. Beş yaş Zekare görsel dikkat seti
 3. 4-6 yaş Zekare görsel dikkat seti
 4. Zekare işitsel dikkat seti
 5. 6-9 yaş Zekare görsel dikkat seti
 6. 9-12-yaş Zekare görsel dikkat seti
 7. ADES Aşamalı dikkat etkinlikler seti
 8. 1.sınıf zeka oyunları etkinlik kitabı
 9. 2.sınıf zeka oyunları etkinlik kitabı
 10. 13.sınıf zeka oyunları etkinlik kitabı
 11. 4.sınıf zeka oyunları etkinlik kitabı
 12. Zeka oyunları etkinlik kitabı 4 yaş
 13. Zeka oyunları etkinlik kitabı 5 yaş
 14. Zeka oyunları etkinlik kitabı 6 yaş

Yukarıda saydığım gibi insan aklını ve zekasını geliştiren bir sürü oyun ve kaynağı vardır. Bilinçli anne baba olarak çocuklarımıza bunları oynayalım.
Akıl ve zeka oyunlarını en uygun fiyata satın almak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz
http://www.egitimdizayn.com/akil-ve-zeka-oyunlari

YORUM YAZMAYA NE DERSİN?

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin.